Üç farklı dil, üç farklı hayat, üç farklı karakter, dört final… Etkileyici satırlardan oluşan bu arka kapak yazısı bile 70’lerin Tuvaleti’ni okumak için bünyeleri heyecanlandırmaya yetiyor. 70’lerin Tuvaleti, Mazhar Furkan Torun’un ikinci kitabı. Daha evvel “Kral Soytarı Donu Giyer” kitabıyla edebiyat dünyasına “merhaba!” diyen genç yazarın yeni kitabı, bu kez oldukça çarpıcı ve türü içerisinde ilkleri barındıran bir eser olma özelliği taşıyor.

Yeraltı edebiyatını sevenlerin keyifle okuyacağı 70’lerin Tuvaleti’, bir solukta okunacak kitaplar arasında yer alıyor. Yeraltı edebiyatına ilgi duyuyorsanız  şimdi Mazhar Furkan Torun’un kitaplarını keşfetmenin tam zamanı.

70’LERİN TUVALETİ NE ANLATIYOR?

– Özkan Fuat – 

Baş ağrısıyla uyandığım sabahlardan nefret ederdim. Çünkü kendini öldürme işi biraz zorlaşırdı. Diğer herkesi yaşattığı gibi beni de acı yaşatıyordu. Yine de aynı geride bıraktığım sabahlar gibi uyanmıştım. Rutinime devam ederek baş ağrısını yavaşça dindirecek ve aynı yavaşlıkta bugünlük de ölecektim.

– Süheyl Nadir Demir – 

Şimdilik polisçilik oynayan üniforma müşküllerinden ayrı bir yerde olmak ve kendi ekibimle çalışmak bütün polis işlerinden iyiydi. Yeni bir mevta haberine kadar beklemek sıkıcıydı elbette. Sokakları karış karış gezerdim beklemek yerine. Gezerken denk gelirim belki diye. Bu dönemde elma, erik ağacı gibi cesetler. Her köşe başında kurtlanırlar.

– Celal Nafiz Kök – 

Boş bir odada ne yapar insan, bilemiyordum. Camın pervazındaki uçuşan tozları izleyerek, yan odada kalan iki arsız sevgilinin gıcırtılarını dinleyerek sabi adamı bekliyordum. Yatak gıcırtıları ve inlemeleriyle saatin tik takları ahengi yakaladı. Zihnimin içerisinde fikirler harbe tutuşmuştu ki o anın ahengini ve içimdeki harbi, kapı tıklaması bozdu. Sahiden böyle salaş bir ses nasıl bir sanat eseri bestesinin ilhamı olabilmişti ki? Hayret doğrusu!

Üç farklı dil,

Üç farklı hayat,

Üç karakter,

Dört final…

Yer altı edebiyatını, örneklerinden farklı bir yere taşıyan 70’lerin Tuvaleti; sıradan insanların, sıradan karanlıklarını sert bir dille gösterirken, ekolüne bağlı kalarak da yer altı edebiyatının işlevselliğine dikkat çekiyor.

Kral, Soytarı Donu Giyer’in yazarından.

 

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.