Tatmayan bilmez: Yerba Mate Çayı

Kahve içmeyi ne kadar seviyor olursak olalım, kimi zaman yoğun kafein bombardımanından kendimizi uzaklaştırmak için farklı alternatifler de arıyoruz. İşte onlardan bir tanesi kafein benzeri içeriğiyle Yerba Mate Çayı.

foto: bikahvebikeyif
foto: bikahvebikeyif

Mate, Güney Amerika’nin adeta göz bebeği. Bizim Türk kahvesi gibi… Arjantin’in olmazsa olmaz ulusal içeceklerinden biri. Özel bir cezvesi bulunuyor. Demir pipetli, küçük bir cezvede içiliyor ve her ne kadar dost canlısı olsalar da söz konusu matelerini paylaşmak olunca ‘orada bir dur’ diyorlar.

Mate çayının kahveden farkı, kafein benzeri özellikleri bulunmasına rağmen enerjiye ihtiyacı olan bünyeleri kahve gibi sinir harbi yaratmadan uyararak, canlanmasını sağlaması. Bu sürecin etkisi de kahveden çok daha uzun süreli ve kalıcı oluyor. Yani sadece zihninizin birkaç saat dinç kalmasını sağlamıyor, tüm bedeninize enerji verirken aynı zamanda algılarınızı da açarak temiz bir zihin veriyor.

Bu da özellikle karmaşık ve yoğun iş temposunda olanlara adeta derman oluyor 🙂

Mate: Özel kabının adı

Bombilla: Özel pipeti

Yerba mate: Çayın yaprakları  

 

foto:bikahvebikeyif
foto:bikahvebikeyif

Nasıl hazırlanır/ Nasıl içilir?

Mate çayını özel kabında içmek şart. Bunu için özel üretim tombiş cezvesinin içine yassı ve delikli pipeti bombilla koyulduktan sonra üzerine kurutulmuş yerba mate yapraklarını koyarak sıcak su ekliyoruz. Biraz demlenmesini bekledikten sonra içiyoruz.

Tadı nasıldır?

Tadını içmeyen bilemez. Böyle kekremsi… (Bunu da hayatımda ilk kez cümle içinde kullanıyor olabilirim) Fakat galiba tam karşılığı bu. Biraz acı gibi, ağızda hafif bir ekşimtırak, buruş buruş bir his bırakıyor. Anlatmakla olmuyor yani. En iyisi bulun, için! 🙂

Faydaları neler?

  • Enerji veriyor
  • Hızlı yağ yakımını kolaylaştırdığı söyleniyor ancak bu konuda kesin bir deneyim yaşamadığımız için garanti diyemeyeceğiz 🙂
  • Vücut direncini artırarak yaşlanmayı geciktiriyor.
  • Antioksidan özelliği bulunuyor.

Nereden alınır?

Türkiye’de de poşet çay ve kurutulmuş hazır paket halinde (aktarlarda) satılıyor ancak biz Peru’dan gelen Mate çayını denediğimiz için aynı tadı verir mi bilemiyoruz. O yüzden oralara giden eş-dost bulursanız ondan istemeyi unutmayın 🙂 Bir de dünya tatlısı özel içim cezvesini. Çünkü buralarda bulmanız neredeyse imkansız olacaktır. 

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.