Ne kadar kahve, o kadar iş… Son zamanlarda özellikle masa başı çalışanların mottosu tam olarak böyle desek hiç yanılmış olmayız.Ofislere yakın zincir ya da 3. dalgaların popülerliği, “hadi bu konuyu bi kahve içerek konulaşım”lı biten cümleler, iş arası ofis dedikodularının en tatlı kaçamağı derken, neredeyse hayatımızın tam orta yerine yerleşti. Durum sadece  bizde mi böyle derseniz, tabii ki hayır.

kahve tüketen meslekler

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, 10 bin kişin %85’i günde en az 3 bardak kahve içiyormuş ve %70’lik bir dilim ise güne bir fincan kahve ile başlayanlardan.

kahve tüketen meslekler

Biz her ne kadar çay ülkesi olarak görünsek de son zamanlarda kahveye olan ilgi ve trendlerin artmasıyla pek de azımsanacak gibi değil.  Zincirlerin artışı, üçüncü dalgacılar derken Türkiye’de yapılan araştırmalara göre 100 kişiden 78’i ciddi bir kahve tüketicisi.  Gerçi dünyanın en çok tüketen ülkerinden Avusturya ve Hollanda’ya baktığımızda neredeyse hiç tüketmiyor gibiyiz. Çünkü Avusturya ve Hollanda’da yılda kişi başı tüketim tam 9 kg, Türkiye’ye baktığımız zaman ise yılda kişi başı tüketimi 550 gram.

kahve tüketen meslekler

Peki son zamanlarda bu kadar kahve içme tutkumuz artıp, yeni yeni dalgalarla tanışıp, değişik değişik tatlar peşindeyken en çok hangi meslekler tüketiyor dersiniz?

 Dunkin’ Donuts tarafından yapılan anket çalışmasına göre en çok kahve içen 10 meslek grubu şöyle;

  1. Bilim insanları
  2. Pazarlama/PR çalışanları
  3. Okul Müdürleri
  4. Editörler/Yazarlar

kahve tüketen meslekler

  1. Doktorlar
  2. Profesörler
  3. Finansçılar
  4. Bürokratlar
  5. Sektör Profesyonelleri
  6. Reklamcılar /Grafikerler

BURALAR SENSİZ EKSİK:)

instagram.com/bikahvebikeyif

facebook.com/bikahvebikeyif

Sen hangisisin?

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.